Dr. Nagypál Szabolcs

Tudományos önéletrajz (2007)

 

1974. július 7-én születtem Budapesten. 1992-ben érettségiztem a budapesti Piarista Gimnáziumban, kitűnő eredménnyel. 1990-ben harmadik helyezést értem el az Ókortudományi Társaság latin nyelvi tanulmányi versenyén, az arpinói Cicero-verseny selejtezőjén; 1992-ben pedig nyolcadik lettem az Országos Középiskolai Tanulmányi Versenyen (OKTV), latin nyelvből.

1997-ben kaptam állam-és jogtudományi doktorátust az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán (ELTE ÁJTK). 1993 és 1995 között gyakornok (demonstrátor) voltam a Római Jogi Tanszéken. 1993-ban Soros-ösztöndíjjal Magyarországot képviseltem az Academia Latinitati Fovendæ nyolcadik kongresszusán, Leuvenben (Hollandia) és Antwerpenben (Belgium). 1996–1997-ben tagja voltam az Antall József Politikaelméleti Szakkollégiumnak. Szakdolgozatomat Aquinói Tamás és a skolasztika bölcseletéből írtam, jeles eredménnyel.

1992-től kezdve párhuzamos képzésben az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának (ELTE BTK) hallgatója is voltam. 2000-ben szereztem diplomát Magyar nyelv és irodalom szakon, jeles minősítéssel, 2001-ben pedig Összehasonlító irodalomtudomány szakon és Esztétika szakon. Mindhárom szakomon a huszadik század irodalmának egyik kulcsfontosságú alkotójára, Ottlik Gézára összpontosítottam: három szakdolgozatom témája az Ottlik-regény, az Ottlik-novella és az Ottlik-esszé, kutatásaimat és meglátásaimat egy bölcsészdoktori dolgozatban szeretném majd egyesíteni.

Fölsőfokú szinten beszélek angolul és latinul, középfokú szinten olaszul, fordítok franciából és németből, olvasok oroszul, tanultam finnül. 1994-ben Szép magyar beszéd-versenyen Kazinczy-érmes lettem, 1996-ban pedig Kodály-érmet kaptam. A Fonetika tanszéken részt vettem a Magyar kiejtési szabályzat munkálataiban.

Miután 1998 és 2000 között a Keresztény Ökumenikus Diákegyesület (KÖD) elnöke voltam, 1999 és 2004 között a Keresztény Diákok Világszövetsége (WSCF) közép-európai, európai és világvezetőségében dolgoztam. E minőségemben számos nemzetközi tudományos diákkonferencián vettem részt, sokan előadást is tartottam, vagy szemináriumot vezettem.

1998 és 2001 között az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának (ELTE ÁJK) voltam állami ösztöndíjas doktori (PhD-) hallgatója, a Filozófia Tanszéken, doktori dolgozatom témája pedig a párbeszéd hermeneutikája. E három év alatt kétszer jártam Tempvs-ösztöndíjjal külföldön: Groningenben és Amszterdamban, valamint Firenzében és Pisában.

Mint az ELTE ÁJTK Római Jogi Tanszékének demonstrátora (gyakornoka) 1993 és 1996 között az elsőéves joghallgatóknak római joggal bővített latin nyelvet oktattam, és részt vettem a vizsgáztatásban is. Latin nyelvből középfokú nyelvvizsgára előkészítőket tartottam. Mint a Filozófia Tanszék doktori ösztöndíjasa, 1998 és 2001 között bölcseleti és társadalombölcseleti szemináriumokat tartottam, és speciálkollégiumokat témakörömből, a párbeszéd hermeneutikájából.

A Genfi Egyetem (Université de Genève) Teológiai Karán, a Bossey Ökumenikus Intézetben szereztem ökumenikus teológiai mesterfokozatot (MA) 2001-ben, kitűnő eredménnyel, a párbeszéd hermeneutikája témaköréből.

2005-ben végeztem a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola (egyetemi szintű) teológus szakán, jeles eredménnyel. Ennek nyomán megkaptam a római Szent Anzelm Egyetem (Pontificio Ateneo Sant’Anselmo) teológiai baccalaureatusi fokozatát, summa cum laude minősítéssel.

2007-ben teológiai licenciátust szereztem a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Hittudományi Karán (PPKE HTK), a rendszeres teológián belül fundamentális teológiai témából, az ökumenikus párbeszéd módszertanából. A teológiai doktori témám pedig az ökumenikus és a vallásközi párbeszéd módszertana és értéktana.

2001-től főállásban a pannonhalmi bencés Békés Gellért Ökumenikus Intézetnek (BGÖI) vagyok tudományos főmunkatársa és témavezető kutatója. A Nemzetközi Ökumenikus Társaság (IEF) alelnöke vagyok, és a teológiai bizottság moderátora.